KOKIŲ DUOMENŲ ATKŪRIMO PASLAUGŲ JUMS REIKIA?
Ar Ištrintų failų atkūrimas yra įmanomas?
Visų pirmą būtina suprasti, kad duomenų atkūrimas iš sugedusios laikmenos labai skiriasi nuo ištrintų duomenų atstatymo. Daugeliu atveju sugedusios laikmenos atstatymas yra galimas, gedimų pasitaiko labai įvairių, o duomenys po gedimo dažniausiai yra tiesiog nepasiekiami, bet ne ištrinti. Apie ištrintus duomenis taip optimistiškai kalbėti negalime, geriausias scenarijus laukia tų kurie naudoja senosios kartos HDD diskus, tokių diskų ištrinti duomenys yra prieinami, jei vartotojas kreipiasi pakankamai greitai po įvykio. Deja to paties pasakyti apie kompiuterius naudojančius SSD diskus pasakyti negalime (SSD diskai komplektuojami beveik visuose naujuose kompiuteriuose), ištrinti duomenys SSD diske yra sunaikinami, dėl TRIM technologijos, kuri iš esmės taupo SSD disko resursą trinant ir perkeliant vartotojo ištrintus failus, bei prisideda prie greičio. Jei jūsų SSD diskas palaiko turėjo įjungtą TRIM funkciją (o taip dažniausiai ir būna), ištrintų duomenų atkūrimas yra praktiškai neįmanomas. Kitose laikmenose, kur naudojama NAND tipo atmintis, atkūrimas yra įmanomas (Trim funkcija yra būdinga tik kompiuteriams su SSD diskais), ištrintus duomenis galime atkurti iš išorinių kietųjų diskų (SSD ir HDD), SD/Micro SD kortelių, USB atmintukų. Telefonų ir planšečių ištrintų failų atstatymas yra labai ribotas arba visai negalimas.
Kur dingsta failai, kai juos ištriname?
Jei failus ištrynėte iš kompiuterio ( arba išorinės laikmenos) su HDD kietuoju disku, duomenys greičiausiai yra tiesiog nematomi. Kol neužrašysite informacijos „ant viršaus” tol ištrintus duomenis bus galima atkurti, tai liečia ir Windows perrašymą, ištrynimą iš šiukšliadėžės ar tiesiog greitą Shift+delete kombinaciją. Svarbu nenaudoti kompiuterio toliau, nes taip vyksta failų užrašymas. Su SSD tipo kietaisiais diskais ir kitais įrenginiais naudojančiais NAND atmintį, situacija žymiai sudėtingesnė. Jei tai kompiuteris su SSD disku, iš kurio ištrynėte duomenis, dėl TRIM funkcijos naudojimo, duomenų atkūrimas yra praktiškai neįmanomas, jie tiesiog ištrinti. SSD diske TRIM funkcija, ištrintus duomenis ima naikinti vos jūs nustojate skaityti ar rašyti esamus/naujus duomenis. Pagauti ką tik ištrintus failus prieš pasiekiant TRIM’ui teoriškai galima, bet kadangi tai vyksta taip greitai, praktikoje šis scenarijus nepasiteisina. Gera žinia ta, kad išoriniais SSD diskai TRIM funkcijos neatlieka, tad išorinės SSD laikmenos ištrintų duomenų atkūrimui puikiai tinka. Panašus atsakymas yra ir su ištrintais telefonų duomenimis, nepasitikėkite programėlėmis – tai tik apgaulė. Jei pats ištrynėte failus iš telefono, atkurti jų deja nepavyks. Visi šiuolaikiniai telefonai šifruoja duomenis, tad net ir naudojant atminties nulitavimo ir nuskaitymo procedūras – failai bus nesuprantami. Vienintelis būdas kai atkuriama telefono failų sistema, kurioje galima iškapstyti failų likučius (sumažintos nuotraukų versijos, pavadinimai, sistemos modifikuoti failai), tokius darbus dažniausiai atlieka kriminalistai.
Kiek kainuoja atkurti ištrintus duomenis?
Jei jūsų ištrinti duomenys buvo kompiuteryje su HDD tipo kietuoju disku, arba duomenis ištrynėte iš išorinio SSD/HDD kietojo disko – galime jums padėti! Tokio tipo ištrintų failų atkūrimas gali kainuoti apie 100-150 eurų jei diskas HDD, 200-300 eurų jei diskas SSD tipo. SD ir Micro SD kortelės, bei USB flash laikmenos taip pat tinka ištrintų duomenų atkūrimui, jų atkūrimo kaina gali siekti iki 300-400 eurų. Jei reikalingas ištrintų duomenų atkūrimas iš telefono, planšetės, kompiuterio (su SSD disku) – padėti greičiausiai negalėsime. Internete galite rasti daug produktų deklaruojančių, kad tai įmanoma, tad neapsigaukite. 99% programėlių (tarp jų ir mokamos programėlės) šios užduoties neatliks, tai tiesiog technologiškai neįmanoma.